NIE BÓJ SIĘ WĘGLOWODANÓW

Potrzebne, czy niepotrzebne, tuczą, czy jednak nie. Z jednej strony budzą nienawiść, z drugiej miłość. Jak wygląda prawda na temat węglowodanów?

Cukier krzepi, fakt,bo węglowodanyto przecież podstawowe źródło energii dla organizmu. W zdrowej, zbilansowanej diecie pokrywają 50-65% naszego zapotrzebowania na energię.

Na początek spójrzmy na te związki zbudowane z węgla, wodoru i tlenu pod kątem ich podziału oraz funkcji jakie pełnią w organizmie człowieka.

Węglowodany przyswajalne, czyli takie które organizm jest w stanie wchłonąć i strawić, należą do nich cukry proste (które już nie zostaną rozłożone na mniejsze cząsteczki) i złożone (z których powstaną proste węglowodany). Istotne dla nas są: glukoza, czyli cukier prosty, źródło energii, która w magazynowana jest w postaci glikogenu (polisacharyd, cukier złożony) w mięśniach i wątrobie. Fruktoza, również cukier prosty, który znajduje się w roślinach. Sacharoza, która należy do tzw. dwucukrów, o ile słodzisz to znajduje się w Twojej cukiernicy. Laktoza, również dwucukier, występuje w mleku i czasami jest problem z jej trawieniem.

Węglowodany nieprzyswajalne, czyli nie są ani wchłaniane, ani trawione w organizmie człowieka. Należy do nich błonnik pokarmowy, a jego głównym źródłem  są produkty zbożowe, warzywa, owoce.Węglowodany nieprzyswajalne długo uważane były za składnik niepotrzebny i bez znaczenia dla prawidłowego żywienia. Na szczęście złe czasy dla błonnika minęły, a on sam stał się niezbędnym składnikiem zdrowej diety. Ale po kolei… 

Kilka powodów, dla których węglowodany jednak są potrzebne w diecie 

Funkcje węglowodanów przyswajalnych

  • Pierwszy i najważniejszy argument: węglowodany to główne źródło energii dla organizmu i jedyne źródło energii dla mózgu i erytrocytów. I następne, nie mniej ważne…
  • Są konieczne do prawidłowego metabolizmu tłuszczów, bez nich zachodzi tzw. niecałkowite spalanie tłuszczów i powstanie ciał ketonowych.
  • Węglowodany biorą udział w powstawaniu aminokwasów (seryna, glicyna, alanina), kwasu glutaminowego, kwasu asparaginowego, RNA i DNA.
  • Bez węglowodanów jedzenie traci smak, konsystencję i strukturę.

Błonnik jest potrzebny, to wie każdy, tylko dlaczego?

Opis roli błonnika zacznę przekornie od jego podziału, bo błonnik również nie jest jednorodny.

  • Błonnik nierozpuszczalny w wodzie, czyli celuloza, hemicelulozy, lignina. Znajdziesz go w pełnoziarnistych produktach zbożowych, warzywach, owocach. Jakie ma funkcję ta frakcja błonnika? Na pewno ułatwia trawienie, bo pobudza wydzielanie gastryny, pobudza wydzielanie śliny, wiąże nadmiar kwasu solnego, wiąże również wodę, dzięki czemu zwiększa się objętość treści pokarmowej, zmusza jelita do pracy.
  • Błonnik rozpuszczalny w wodzie, czyli pektyny, gumy, śluzy roślinne, niektóre hemicelulozy. Występuje w roślinach strączkowych, warzywach i owocach. Hamuje wchłanianie tłuszczu w jelitach, przez co wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, hamuje również wchłanianie węglowodanów i obniża zawartość glukozy we krwi. Błonnik ten również pęcznieje i daje uczucie sytości oraz stanowi pożywkę dla dobroczynnych bakterii znajdujących się w jelitach.

Ile błonnika powinno znaleźć się w zdrowej diecie? Zalecenia dietetyczne dla osób zdrowych mówią o 25-40 g/dziennie. Sporo, ale warto zaprzyjaźnić się z pełnoziarnistymi produktami, warzywami i owocami. Korzyści jest naprawdę sporo.

Węglowodany odchudzają?

Wbrew powszechnej opinii, węglowodany same w sobie nie są groźne dla smukłej linii. 10-15% spożytych węglowodanów jest w organizmie zamienianych w ciepło, mają więc tzw. efekt termogenny, przyspieszający metabolizm. Problem jak zwykle tkwi w nadmiarze. Gdy jesz ich więcej niż potrzeba, to zamieniają się w tkankę tłuszczową. Żeby utrzymać węglowodany pod kontrolą dobrze jest sięgnąć po produkty o średnim lub niskim indeksie glikemicznym: pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze (jęczmienna, gryczana), ryż brązowy, itp.

Więc jak jeść je, czy nie jeść? Zdecydowanie jeść, trzeba tylko zachować umiar i wybierać właściwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X